Mistři Evropy
Když se nám stát nepochválí sám, pochvalme si ho my. V tuzemsku máme kolektivní návyk nad svým úřednictvem lámat hůl. Pročež bych si zde dovolil nabídnout jednu věc, v níž je mistrem Evropy.
Totiž, nikdo na kontinentě nemá tak podrobný a kompletní přehled o své přírodě jako Česko. Je to vlastně shoda náhody s pečlivě udělanou prací. Počátkem minulé dekády si stát chystal podklady pro evropskou soustavu ochrany přírody Natura 2000. A když už v tom byl, rozhodl se to provést důkladně. Pověřil botaniky, aby hektar po hektaru pročesali krajinu a sestavili mapu přírodních biotopů v detailním měřítku 1 ku 10 tisícům. Takže kupříkladu víme, že nám zbývá asi 2080 hektarů vřesovišť – a kde přesně je máme.
Státní Agentura ochrany přírody a krajiny navíc provozuje a průběžně doplňuje skvělou databázi s každým záznamem o pozorování jakéhokoli živáčka nebo rostlinky, který se dá ve zdejších análech najít. Předminulý týden v ní bylo 21 734 560 položek. Něčím podobným se v Evropě chlubí jenom Skandinávci a Britové. Ale ani oni nemají appku BioLog, přes niž sem může přispívat každý, kdo pozná ropuchu zelenou od ropuchy krátkonohé nebo prstnatec Fuchsův od prstnatce májového.
Jako bychom ve všeobecném skuhrání potkali zjevení. Jak jenom právě český stát může být nejpečlivější? Částečně těží ze silné tradice několika generací přírodovědců. A také státní ochrana přírody u nás patří k schopnějším v Evropě – mezi postkomunistickými zeměmi se s ní měří asi jenom polská. Možná nemá tolik peněz jako Rakušané nebo Švédové. Nicméně lidé, kteří v ní pracují, to dělají dobře. Občasné politické poryvy jim práci možná stěžují, ale nepotopí.
K čemu je to dobré? Především, jako celá věda, k lepšímu poznání světa kolem nás. Navíc tentokrát poznáváme svůj domov: na výletě se můžete do BioLogu kouknout, co kolem vás žije, kvete a šustí. Nemluvě o praktickém užitku. Z databází by se časem dala vyrobit praktická pomůcka dejme tomu pro investory. Budete vybírat pozemek pro továrnu? Tady byste dostali nápovědu, kde stavba nejspíš poškodí vzácnou přírodu.
Autor je bývalým programovým ředitelem Hnutí Duha, nyní pracuje v institutu Glopolis.
Sloupek původně vyšel v časopise Respekt.