Magisterské studium
Více než 16 let představují magisterská Environmentální studia unikátní program, kde se setkávají absolventi nejrůznějších bakalářských programů – společenských i přírodovědných, ekonomických i právních, uměleckých i technických. Vzniká tak pestrá společnost, ve které studenti společně s akademiky mnoha disciplín a profesionály z praxe překračují hranice jednotlivých oborů a rozšiřují a prohlubují svůj pohled na vazbu člověka a jeho prostředí. Environmentální studia vás díky tomu připraví na práci vedoucích pracovníků a odborníků/analytiků v širokém spektru profesí spojených s přírodou, krajinou a životním prostředím.
Studijní praxe v rozsahu 100 hodin jsou důležitým krokem k budoucí profesi. Více než 35 volitelných kurzů (vzájemně volně kombinovatelných) a 3 studijní zaměření vám jako našim studentům dávají možnost zvolit si svůj profesní směr:
Společnost a environmentální vzdělávání
Zaměření je vhodné pro studující se zájmem o aktivní ovlivňování společnosti prostřednictvím výchovy, vzdělávání a komunikace environmentálních témat v občanských sdruženích, veřejné správě či jiných typech organizací.
Sociálně-ekologická ekonomie
Zaměření je určené studentům, kteří se zajímají o ekonomické souvislosti ekologické krize, o kritiku ekonomického středního proudu a o hledání alternativ v oblasti ekonomické teorie, veřejných politik i (eko–sociální) podnikatelské praxe.
Kultura & příroda
Zaměření zabývající se vztahem kulturního a přírodního dědictví, aspekty vztahu k přírodě, k její ochraně i environmentálním problémům z pohledu humanitních věd.
A co nabízí magisterské studium těm, kteří na naší katedře absolvovali bakalářská Environmentální studia?
- Úplně nové perspektivy v environmentálních studiích (hospodaření v krajině, estetika, environmentální sociologie, ekopsychologie, politika, komunikace s veřejností ad.) a zároveň hlubší vhled do oborů, které se objevily v bakalářském studiu (etika, ekologická ekonomie, historie, metodologie ad.).
- Tři studijní zaměření, které umožňují zaměřit své studium na určitou oblast (nepovinně): Společnost a environmentální vzdělávání, Sociálně-ekologická ekonomie, Kultura & příroda
- Řadu kurzů se zahraničními vyučujícími, např. s Timem Crabtreem (Schumacher College), Dominikou Dzwonkowskou (UKSW Warszawa), Judit Farkas (University of Pécs) nebo Brianem D. Fathem (Towson University).
- Větší prostor pro diskusi díky menšímu počtu studentů v kurzech, zkoušení nových věcí, spolupráci ve skupinách či zpětnou vazbu k vlastní práci.
- Užší kontakt s vyučujícími, větší rozvoj vědecko–výzkumných dovedností (Kvalitativní nebo Kvantitativní metodologie podle výběru, nepovinný kurz Tvorba vědeckého textu) a možnost spolupráce na výzkumných projektech katedry.
- Příprava na profese spojené s přírodou, krajinou a životním prostředím, zejména na pozice předpokládající širší rozhled v environmentální oblasti a hlubší povědomí o přírodních, společenských, ekonomických, historických, politických a etických souvislostech environmentálních otázek.