Pro uchazeče o Mgr. studium

Co nabízíme?

doc. Mgr. Karel Stibral, Ph.D.

„Proč už více než 20 let otevíráme každým rokem obor environmentální studia? Protože jsme přesvědčeni, že na přírodě, krajině a životním prostředí záleží. Děláme všechno pro to, aby díky našemu oboru v České republice a na Slovensku přibývalo vzdělaných, šikovných a otevřených lidí, kteří jsou připraveni v různých oblastech prosazovat ekologická řešení: ve veřejné správě a v politice, v neziskových organizacích, v podnikání, ve vzdělávání i ve výzkumu.“

doc. Mgr. Karel Stibral, Ph.D.

Co jsou klíčová témata našeho oboru

  • Environmentální udržitelnost
  • Environmentální problémy a hrozby
  • Změna klimatu
  • Environmentální krize z hlediska sociologie
  • Město a veřejný prostor
  • Energetika 
  • Ekonomické alternativy
  • Etika a estetika ve vztahu k přírodě
  • Environmentální historie 
  • Výchova, vzdělávání a osvěta
  • Veřejná správa a neziskový sektor

 

  • Divočina
  • Ochrana biodiverzity
  • Globalizace a lokalizace
  • Dobrovolná skromnost
  • Život na venkově
  • Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí
  • Komunikace ochrany přírody a životního prostředí s veřejností
  • Ekologie krajiny a hospodaření v krajině
  • Aktivismus a environmentální hnutí

Pro lepší představu o tom, co u nás můžete studovat, se můžete také podívat na VIDEO studentských prezentací závěrečných magisterských prací. Prezentace vznikly v rámci předmětu Práce s odborným textem, ve kterém měli studenti a studentky zpracovat 3 minutovou prezentaci (tzv. elevator speech) s využitím principu SUCCESS ("Made to stick", Dan a Chip Heath).

Víte, kolik...?

100

hodin praxe v rámci studia, které studentům pomáhají s hledáním práce v budoucnu

95 %

našich absolventů si najde po škole úspěšně práci

45

minut, nebo méně to máte z fakulty do nádherné přírody, jako je např. Stránská skála, Mariánské údolí, přehrada „Prigl“ či Přírodní park Pekárna

více než 35

volitelných kurzů – raději byste společenskovědní nebo přírodovědné, odborné či prakticky zaměřené? Můžete si vybrat podle libosti

více než 50

organizací a institucí, které vás rádi přijmou na studijní praxi nebo stáž

12

univerzit, na které můžete v rámci studia sbírat své zahraniční zkušenosti

3

studijní zaměření, které umožňují studentům zaměřit své studium na určitou oblast (nepovinně): Společnost a environmentální vzdělávání, Sociálně-ekologická ekonomie, Kultura & příroda

1.

„nejzelenější“ místo v ČR: sídlí zde organizace jako např. Hnutí DUHA, Frank Bold (Ekologický právní servis), Nesehnutí, Lipka, Veronica, NaZemi, Nadace Partnerství a další

Jak se uplatníte s tímto oborem v praxi

Magisterské studium environmentálních studií připravuje studenty na práci v širokém spektru profesí, které souvisejí s přírodou, krajinou a životním prostředím.

Úspěšnost našich absolventů při hledání práce po škole je 95 %. Je to díky rozsáhlým mezioborovým znalostem, schopnosti přemýšlet v souvislostech, praktickým dovednostem získaných v našich kurzech a zkušenostem ze studijních praxí a stáží.

Mezi našimi absolventy najdete úředníky veřejné správy, pracovníky českých i zahraničních nevládních organizací, podnikatele, politiky, novináře, ekopedagogy, experty na volné noze, akademiky, biozemědělce a pracovníky chráněných území.

Co o nás říkají naši absolventi

„Věděla jsem, že se chci věnovat něčemu pro mne smysluplnému a vždy mě bavila organizace a práce s lidmi. Již v průběhu studia jsem se začala věnovat projektovému managementu grantových programů EU s environmentálním zaměřením a došlo mi, že se chci zaměřit na práci s projekty a firmami, kterým není klima lhostejné. Ze svého studia nejvíce oceňuji možnost volby zaměření a širokou nabídku cizojazyčných kurzů s hostujícími akademiky. Vážím si také férového přístupu k pracujícím studentům, mezi které jsem patřila.“

Kateřina Lorencová Kateřina Lorencová
absolventka magisterského programu Environmentální studia

„Na Katedře environmentálních studií jsem měla možnost studovat obor, který mě opravdu zajímal a rozvíjel moji schopnost přemýšlet systémově a komplexně.“

Blanka Machová Blanka Machová
Projektová manažerka v oddělení poradenství, zakladatelka a jednatelka bezobalového obchodu s potravinami a drogerií

„Ze svého studia si zpětně nejvíce cením přátelského přístupu vyučujících a bezpečného a inspirativního prostředí, které dokázali v hodinách, na exkurzích, ale i na mimoškolních akcích vytvářet. Enviro a potažmo celá FSS mi ukázaly, že vysokoškolské vzdělávání může být smysluplné a naplňující.“

Tereza Navrátilová Tereza Navrátilová
Lektorka v organizaci Lipka, asistentka sekretariátu Centra jazykového vzdělávání MU

„Zcela zásadní pro mě byly mé výjezdy na Erasmus+ a poznání toho, jak fungují jiné evropské univerzity. Současným studentům bych poradil, aby rozhodně v průběhu studia vyjeli na zahraniční studium či stáž. Jsem rád, že mě studium vybavilo patřičným vzděláním, které mě umožňuje připravovat projekty tak, aby to dávalo smysl i z hlediska ochrany přírody a klimatu.“

Lukáš Kala Lukáš Kala
Vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů a internacionalizace na MENDELU, odborný asistent na Ústavu environmentalistiky a přírodních zdrojů MENDELU

„Environmentální studia dají studentům jednak vynikající všeobecný přehled v jedinečné kombinaci humanitních a přírodovědných předmětů, ale i příležitost zapojit se již během studia do zajímavých projektů a zahájit spolupráci s potenciálními budoucími zaměstnavateli“

Michal Medek Michal Medek
Odborný pracovník na KES

„Během studia člověk potká spoustu skvělých lidí, kterým osud našeho sdíleného domova není lhostejný a člověk má možnost poznat blíž fungování environmentálního hnutí.“

Adam Bílek Adam Bílek
Analytik ve firmě JIC

„Hodně cenná pro mě byla povinná praxe, kterou jsem absolvovala v redakci Sedmé generace a dodnes do časopisu příležitostně přispívám. Během studia se člověk setká s velkým množstvím odborníků a má možnost navazovat cenné kontakty.“

Ivana Míšková Ivana Míšková
absolventka bakalářského programu Environmentální studia

A proč se pro magisterský program Environmentální studia rozhodly naše studentky?

Několik fotografií ze studia

Chcete nás poznat více zblízka?

Vyučující naší katedry                                            

 

Co nového oproti Bc.?

Co nabízí náš Mgr. obor těm, kteří u nás absolvovali Bc. studium?

  • Nový pohled na environmentální studia z perspektivy dalších oborů, např. hospodaření v krajině, estetiky, ekopsychologie, environmentální sociologie, komunikace s veřejností ad.
  • Hlubší vhled do oborů, které se objevily v bakalářském studiu, např. etika, ekologická ekonomie, historie, metodologie ad.
  • Tři studijní zaměření, které umožňují zaměřit své studium na určitou oblast (nepovinně): Společnost a environmentální vzdělávání, Sociálně-ekologická ekonomie, Kultura & příroda
  • Řadu kurzů se zahraničními vyučujícími, např. s Timem Crabtreem (Schumacher College), Dominikou Dzwonkowskou (UKSW Warszawa), Judit Farkas (University of Pécs) nebo Brianem D. Fathem (Towson University).
  • Větší prostor pro diskusi v menších skupinách, prostor pro zkoušení nových věcí a týmovou spolupráci.
  • Užší kontakt s vyučujícími a možnost spolupráce na výzkumných projektech katedry.
  • Příprava na odborně kvalifikované pracovní pozice, které předpokládají širší rozhled v environmentální problematice.
Jak zabodovat v přijímačkách?

Přijímací řízení do magisterského studia je otevřené všem, kteří vystudovali jakékoliv bakalářské či magisterské studium (podmínkou tedy není absolvování bakalářského stupně environmentálních studií). Pro účast v přijímačkách stačí podat on-line přihlášku. Termín podání přihlášky je do půlnoci 30. dubna 2025 (zahájení podzim 2025). 

Přijímací zkouška se bude konat v červnu 2025. Přijímací zkoušku tvoří písemný test. Tvoří ji písemný test formou třiceti uzavřených otázek s jednou správnou odpovědí a třech otevřených otázek. Test ověří základní znalosti o společenských a přírodovědných aspektech environmentální tematiky, všeobecný rozhled a orientaci v doporučené literatuře k přijímací zkoušce. 

Kritéria hodnocení

Maximální možný počet dosažených bodů u přijímací zkoušky činí 100 bodů, pro úspěšné složení přijímací zkoušky je nutné získat alespoň 60 bodů.

Doporučená literatura

STORCH, D., MIHULKA, S. Úvod do současné ekologie. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-462-1.;

DOLNÝ a kol.: Moderní trendy v ochraně přírody a krajiny. Ostrava: Ostravská univerzita, Přírodovědecká fakulta. 2004. Dostupné z: https://humenv.fss.muni.cz/media/3127288/skripta_moderni_trendy.pdf

Jak podat přihlášku za 5 minut?
Přihlášku si otevřete kliknutím na následující fotku webové stránky.
Podívejte se na video o katedře

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info