![]()
„Proč už více než 20 let otevíráme každým rokem obor environmentální studia? Protože jsme přesvědčeni, že na přírodě, krajině a životním prostředí záleží. Děláme všechno pro to, aby díky našemu oboru v České republice a na Slovensku přibývalo vzdělaných, šikovných a otevřených lidí, kteří jsou připraveni v různých oblastech prosazovat ekologická řešení: ve veřejné správě a v politice, v neziskových organizacích, v podnikání, ve vzdělávání i ve výzkumu.“
doc. Mgr. Karel Stibral, Ph.D.
Co jsou klíčová témata našeho oboru
• Environmentální udržitelnost
• Environmentální problémy a hrozby
• Město a veřejný prostor
• Environmentální politika
• Ekonomické alternativy
• Zelené podnikání
• Výchova, vzdělávání a osvěta
• Řešení environmentálních konfliktů
• Veřejná správa a neziskový sektor
• Aktivismus a environmentální hnutí
• Etika a estetika ve vztahu k přírodě
• Práva zvířat
• Divočina
• Ochrana biodiverzity
• Změna klimatu
• Kolaps civilizací
• Globalizace a lokalizace
• Environmentální krize z hlediska sociologie
• Dobrovolná skromnost
• Život na venkově
• Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí
• Komunikace ochrany přírody a životního prostředí s veřejností
• Ekologie krajiny a hospodaření v krajině
• Energetika
Pro lepší představu o tom, co u nás můžete studovat, se můžete také podívat na VIDEO studentských prezentací závěrečných magisterských prací. Prezentace vznikly v rámci předmětu Práce s odborným textem, ve kterém měli studenti a studentky zpracovat 3 minutovou prezentaci (tzv. elevator speech) s využitím principu SUCCESS ("Made to stick", Dan a Chip Heath).
Víte, kolik...?
100
hodin praxe v rámci studia, které studentům pomáhají s hledáním práce v budoucnu
95 %
našich absolventů si najde po škole úspěšně práci
45
minut, nebo méně to máte z fakulty do nádherné přírody, jako je např. Stránská skála, Mariánské údolí, přehrada „Prigl“ či Přírodní park Pekárna
více než 35
volitelných kurzů – raději byste společenskovědní nebo přírodovědné, odborné či prakticky zaměřené? Můžete si vybrat podle libosti
více než 50
organizací a institucí, které vás rádi přijmou na studijní praxi nebo stáž
12
univerzit, na které můžete v rámci studia sbírat své zahraniční zkušenosti
4
studijní zaměření, které umožňují studentům zaměřit své studium na určitou oblast (nepovinně): Společenskovědní reflexe environmentálních problémů, Občanská sféra a politika, Město, venkov, krajina, Ekologická ekonomie
1.
„nejzelenější“ místo v ČR: sídlí zde organizace jako např. Hnutí DUHA, Frank Bold (Ekologický právní servis), Nesehnutí, Lipka, Veronica, NaZemi, Nadace Partnerství a další
Jak se uplatníte s tímto oborem v praxi
Magisterské studium environmentálních studií připravuje studenty na práci v širokém spektru profesí, které souvisejí s přírodou, krajinou a životním prostředím.
Úspěšnost našich absolventů při hledání práce po škole je 95 %. Je to díky rozsáhlým mezioborovým znalostem, schopnosti přemýšlet v souvislostech, praktickým dovednostem získaných v našich kurzech a zkušenostem ze studijních praxí a stáží.
Mezi našimi absolventy najdete úředníky veřejné správy, pracovníky českých i zahraničních nevládních organizací, podnikatele, politiky, novináře, ekopedagogy, experty na volné noze, akademiky, biozemědělce a pracovníky chráněných území.
Co o nás říkají naši absolventi
„Absolvování oboru umožní lépe a objektivněji chápat environmentální souvislosti života v dnešním světě.“
Michal Bittner
Vědec, ekotoxikolog v centru RECETOX, Masarykova univerzita
„Katedra environmentálních studií mě zejména naučila kriticky přemýšlet, zpracovávat informace a rychle se učit nové věci - něco, co člověk užije ve svém zaměstnání a životě, ať bude dělat cokoli.“
Hana Colby
manažerka MAS Broumovsko+
„Super byla propojenost fakulty a brněnských aktivních neziskovek, kde může v praxi zkoušet co se dozví.“
Lucie Černíková
ředitelka Ekocentra Vespolek
„Studium environmentalistiky bylo asi nejdůležitějším faktorem toho, že jsem se rozhodl dělat práci, kterou dělám, a která má smysl a baví mě.“
Jirka Jeřábek
EU Energy and Climate Policy Officer, Greenpeace European Unit, Brussels
„Environmentální studia dají studentům jednak vynikající všeobecný přehled v jedinečné kombinaci humanitních a přírodovědných předmětů, ale i příležitost zapojit se již během studia do zajímavých projektů a zahájit spolupráci s potenciálními budoucími zaměstnavateli“
Michal Medek
Ředitel střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn
„Díky studiu na Katedře environmentálních studií jsem se dostala na pracovní stáž v rámci programu Erasmus, která mě tak ovlivnila, že z ní stále ve své práci čerpám. Mohla jsem půl roku pracovat na jihu Anglie přímo s člověkem, který v Británii stál za vzkříšením zájmu o místní potraviny a místní farmáře.“
Helena Továrková
ředitelka Nadace Veronica
„Studium environmentálních studií mohu určitě doporučit. Pro mě tvořilo velmi lákavý "mezičlánek" mezi přírodními a sociálními vědami a po odborné stránce mi dokázalo vysvětlit mnoho přírodních i společenských jevů, nad kterými jsem do té doby přemýšlel spíš pouze laicky. Studium na katedře a především přístup většiny vyučujících vnímám jako velmi otevřený, férový a zároveň zdravě sebe/kritický.“
Michal Šimoník
„Pro moji praxi mi nejvíc pomohl první ročník projektu Ekoinkubátor, kterého jsem se zúčastnil a který jsme s naším tehdejším týmem studentů vyhráli s podnikatelským záměrem firmy nabízející carsharing. A přestože jsme firmu nakonec nezaložili, já jsem u tématu zůstal a po letech se nám z původně občanského sdružení Autonapůl podařilo vybudovat rozvíjející se firmu.“
ředitel Prvního českého carsharingu Autonapůl, družstvo
A proč se pro magisterský program Environmentální studia rozhodly naše studentky?
Několik fotografií ze studia
Chcete nás poznat více zblízka?
Co nabízí náš Mgr. obor těm, kteří u nás absolvovali Bc. studium?
- Nový pohled na environmentální studia z perspektivy dalších oborů, např. hospodaření v krajině, estetiky, ekopsychologie, environmentální sociologie, komunikace s veřejností ad.
- Hlubší vhled do oborů, které se objevily v bakalářském studiu, např. etika, ekologická ekonomie, historie, metodologie ad.
- Čtyři zaměření, z nichž tři rozvíjí zaměření bakalářského studia a jedno nabízí studium další oblasti environmentálních studií ( Město, venkov, krajina ).
- Řadu kurzů se zahraničními vyučujícími, např. Dominikou Dzwonkowskou (Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw), Danem Keechem (University of Gloucestershire ), Timem Crabtreem ( Schumacher College ) a Simonou Getovou (Universitat Pompeu Fabra, Barcelona).
- Větší prostor pro diskusi v menších skupinách, prostor pro zkoušení nových věcí a týmovou spolupráci.
- Užší kontakt s vyučujícími a možnost spolupráce na výzkumných projektech katedry.
- Příprava na odborně kvalifikované pracovní pozice, které předpokládají širší rozhled v environmentální problematice.
Přijímací řízení do magisterského studia je otevřené všem, kteří vystudovali jakékoliv bakalářské či magisterské studium (podmínkou tedy není absolvování bakalářského stupně environmentálních studií). Pro účast v přijímačkách stačí podat on-line přihlášku.
Přijímací zkouška se koná 21. června 2023 v 10:00 v učebně U32 na FSS MU a tvoří ji písemný test. Formou multiple choice a otevřených otázek ověří základní znalosti o společenských a přírodovědných aspektech environmentální tématiky, všeobecný rozhled a orientaci v doporučené literatuře k přijímací zkoušce. Zároveň testuje schopnost porozumět společensko-vědně orientovanému textu a úroveň studijních předpokladů uchazeče. Bez přijímací zkoušky může být přijat uchazeč, který absolvoval bakalářský program Environmentální studia a u státní závěrečné zkoušky dosáhl průměru do 1,5 včetně (podle zásad ECTS do hodnocení "B" včetně). U dvouoborového/sdruženého studia se do celkového průměru započítává i hodnocení ze státní závěrečné zkoušky na druhém oboru/vedlejšího studijního plánu.
Kritéria hodnocení
Maximální možný počet dosažených bodů u přijímací zkoušky činí 100 bodů, pro úspěšné složení přijímací zkoušky je nutné získat alespoň 60 bodů.
Doporučená literatura
STORCH, D., MIHULKA, S. Úvod do současné ekologie. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-462-1.;
KOHÁK, E. Zelená svatozář – kapitoly z ekologické etiky. Praha : Sociologické nakladatelství (SLON), 2006. ISBN 80-85850-86-9;
LIBROVÁ, H. Vlažní a váhaví : Kapitoly o ekologickém luxusu. Brno : Doplněk, 2003. ISBN: 80-7239-149-6;
DOLNÝ a kol.: Moderní trendy v ochraně přírody a krajiny. Ostrava: Ostravská univerzita, Přírodovědecká fakulta. 2004. Dostupné z: https://humenv.fss.muni.cz/media/3127288/skripta_moderni_trendy.pdf