Sympozium Možnosti a limity participativního bydlení

1. 12. 2021

Sympozium Možnosti a limity participativního bydlení

ONLINE

Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení je výzkumný projekt, v němž se v mezioborovém týmu snažíme podpořit v České republice rozvoj nových forem bydlení založených na participaci.

Sympozium nabízí prostor pro moderovanou diskuzi mezi zástupci partnerských měst, řešiteli projektu a přizvanými hosty o legislativních, finančních či společenských limitech a možnostech realizace participativního bydlení v České republice v sociálně a environmentálně udržitelné podobě. Na sympoziu vystoupí zahraniční hosté a také zástupci českých pilotních iniciativ.

Účast na sympoziu je zdarma. Účastníci budou mít možnost pokládat dotazy hostům. Odkaz na stream události naleznete ZDE.

HOSTÉ

• Michael La Fond (id22, Berlín)
  • Katharina Bayer (einszueins architektur, Vídeň)
  • Explica Consulting, s.r.o. (spolkové bydlení v Praze)
  • Sdílené domy, z.s.

O PROJEKTU
Projektu se účastní výzkumníci a výzkumnice Fakulty sociálních studií MUNI v Brně, Fakulty architektury ČVUT v Praze, Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., Fakulty umění a architektury TUL v Liberci a Arniky – Centra pro podporu občanů. V projektu spolupracujeme s šesti městy a obcemi ČR (Liberec, Pardubice, Psáry, Hrádek nad Nisou, Opava a Jihlava). Působíme také v Praze, Brně či Ostravě.

Společně se zástupci měst připravujeme podmínky pro rozvoj konkrétních projektů participativního bydlení. Zjišťujeme potřeby a zájmy měst, obyvatel a ostatních aktérů výstavby. Připravujeme a testujeme různé modely a nástroje pro přípravu a správu projektů, pro financování a majetkové vztahy, ale také různé varianty sdílení sociálních či prostorových aspektů.

Na konci projektu představíme metodiku pro efektivní podporu participativního bydlení pro města a obce v ČR a také manuál pro obyvatele pro přípravu a správu projektů participativního bydlení.