Tým ekonomické sekce katedry pod vedením Christiana Kimmicha pracuje na studii, která počítá efekty obnovitelných zdrojů na pracovní místa. Jak ukazuje aktuální testování modelu, zdrojová data z databáze EXIOBASE, se kterými se dlouhodobě pracuje i v jiných studiích, pravděpodobně podhodnocují nepřímé efekty jednotlivých zdrojů na pracovní místa v dalších sektorech. Týká se to například pozitivních dopadů využití biomasy na zemědělství či lesnictví nebo rozvoje fotovoltaiky a větrné energetiky na strojírenství. To bylo následně potvrzeno i autory databáze.
V této souvislosti je také důležité připomenout, že předběžné výstupy našeho výzkumu jsou v rozporu se zahraničními studiemi. Ty obvykle poukazují na větší počet pracovních míst souvisejících s obnovitelnou energetikou ve srovnání s neobnovitelnými zdroji (1). Tým projektu IMPACTECH (2) aktuálně pracuje na doplnění chybějících dat. Zatím tedy nelze z modelu vyvozovat žádné závěry.
Finální výsledky studie budou zveřejněny nejpozději v průběhu příštího roku. Chystá se i spuštění samostatného webu s interaktivní verzí vyvíjeného modelu, hodnotícího dopady transformace české energetiky na zaměstnanost. Web poslouží hlavně zájemcům o detailnější informace ohledně změn v zaměstnanosti ve světle přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.
(1) Například: https://www.irena.org/documentdownloads/publications/renewableenergyjobs.pdf
(2) Více informací o projektu je dostupných na: https://www.muni.cz/vyzkum/projekty/42425. Projekt IMPACTECH (TK01010208) je podpořený Technologickou agenturou ČR.